StarCraftCZ.com


Fórum o pokračování slavné RTS.
Právě je ned 22. zář 2024 19:46:16

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina





Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 417 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 42  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Replaye slabších hráču - poučení?
PříspěvekNapsal: ned 31. říj 2010 13:03:13 
Offline
Uživatelský avatar
 Profil

Registrován: čtv 14. říj 2010 17:02:54
Příspěvky: 153
saltazar píše:
1)proč stavíš sentry, jejich útok je za tu cenu mizerný a štíty či FF jsem tam nějak přehlédl že by si používal :)
2)po postavení druhé expy jsi měl na té první probů málo a na té druhé zase moc a měl si to tak až do vytěžení
3)to jak jsi rozdělil armádu v poslední bitvě a nechal sis sejmout colosy dřív než si dotáhnul zbytek pominu, to ti je asi jasné
4)pár krát si byl supply block
5)měl si tam postavenou dlouho gate a tím že jsi ji nezměnil na warpgate si ji dlouho nevyužíval
6)tohle je jen perlička, ale na tuhle mapu mám jeden fígl proti zabetonovaným terranům. Když objevíš soupeře tak se vrať na hlavní ostrov s probou a dá se na něj postavit pylon tak aby jeho energetické pole dosahovalo k soupeřově první expě přes propast, pak stačí udělat jen classický 4-gate, terrani většinou techujou a spoléhají jen na pár vojáčků za valem a i kdyby toho měli víc určitě stihneš poničit dost ekonomiku než mu to dojde, pak už pojedeš klasicky s dostatečným náskokem a je to jasný win (pokud to někdo nemůžete najít tak mi napište a já vám to ukážu ve hře) já to jedu už od bronzu a mám s tím 100% úspěšnost i v goldu, přišel jsem na to náhodou při experimentech s 4gate.


1) FF používám a i štíty, ale nevm jak tomu bylo v téhle hře, sentry dělám vždy.
4) Můj častej problém
6) Znám, hodně tossů to na mě zkouší na téhle mapě a vždy neúspěšně. :)

Thx. ;)

_________________
Obrázek


Nahoru
Odpovědět s citací  

 Předmět příspěvku: Re: Replaye slabších hráču - poučení?
PříspěvekNapsal: pon 01. lis 2010 0:05:16 
Offline
Uživatelský avatar
 Profil

Registrován: ned 08. srp 2010 11:58:46
Příspěvky: 136
jedna myslim celkem elegantni hra proti silver (pry even match, ale kdyz je silver, mel byt aspon slightly favoured, ne? takhle se z bronzu nevyhrabu :lol: )


Přílohy:
Jungle Basin tvt.zip [23.98 KiB]
353 krát
Nahoru
Odpovědět s citací  

 Předmět příspěvku: Re: Replaye slabších hráču - poučení?
PříspěvekNapsal: pon 01. lis 2010 0:54:24 
Offline
Uživatelský avatar
 Profil

Registrován: úte 17. srp 2010 1:56:06
Příspěvky: 62
Jeremiasz:

BO hodnotit nebudu, u T neznám.


Každopádně co by si měl zlepšit, pokud se chceš někdy z bronzu vyhrabat.

1) Stavíš málo SCV(cca 30 na 20-ti minutovou hru je šíleně málo) - SCV stavět po dobu celé hry

2)Hlídej si MULY nebo aspoň házej scany, 200 energie v CC si nemůžeš dovolit

3)Málo využíváš skupiny. Tohle trochu rozvedu. Vypadá to, že používáš šipky k pohybu na mapě, na to bych se být tebou opravdu vykašlal, nehorázně to zpomaluje, taky sem to dělal, pak sem na rady zkušenějších přešel čistě na pohyb pomocí skupin a je to mnohem lepší a rychlejší. Začátky budou možná trochu horší, člověk si musí zvyknout.

4)Expanze - neboj se do ní jít dříve, hned jak jí postavíš, hoď upgrad na CC a pošli k ní nějaké SCV, saturaci potřebuješ co nejrychleji

5)Turret - děláš jich zbytečně moc, s polovinou by sis v pohodě vystačil.

6) Musíš scoutovat, to je prostě základ celého SC2.

Pokud chceš někdy zatrénovat skica.749, po večerech hrávám často, není problém skočit na TS a dávat rady přímo během hry.

S mnoha hráči takhle trénuji, zkušenější mi radí, já radím méně zkušeným a opravdu to přináší výsledky. Všichni jsou spokojení a komunita se zlepšuje. :)

Univerzální rada na konec, projeď si weby, nauč BO, countery, koukej na replaye TOP hráčů a v goldu si za chvíli.

gl hf ;)

_________________
Obrázek


Nahoru
Odpovědět s citací  

 Předmět příspěvku: Re: Replaye slabších hráču - poučení?
PříspěvekNapsal: pon 01. lis 2010 9:13:40 
Offline
Uživatelský avatar
 Profil

Registrován: ned 08. srp 2010 11:58:46
Příspěvky: 136
BO hodnotit nebudu, u T neznám.


Každopádně co by si měl zlepšit, pokud se chceš někdy z bronzu vyhrabat.

1) Stavíš málo SCV(cca 30 na 20-ti minutovou hru je šíleně málo) - SCV stavět po dobu celé hry
baze mela adekvatni saturaci, expa sice ne, ale koncil jsem cca se 1000 mineralu, myslim ze to stacilo

2)Hlídej si MULY nebo aspoň házej scany, 200 energie v CC si nemůžeš dovolit
scan byl setren na cloaked ikdyz je fakt, ze tady zbytecne, mineralu bylo dost, energie se muze hodit kdyz zrovna neni (na supply treba, bo obcas se bloknu) ale jinak je fakt, ze tady to slo vyuzit efektivneji, ze nema expu jsem vedel bo scout tu byl

3)Málo využíváš skupiny. Tohle trochu rozvedu. Vypadá to, že používáš šipky k pohybu na mapě, na to bych se být tebou opravdu vykašlal, nehorázně to zpomaluje, taky sem to dělal, pak sem na rady zkušenějších přešel čistě na pohyb pomocí skupin a je to mnohem lepší a rychlejší. Začátky budou možná trochu horší, člověk si musí zvyknout.
k pohybu po mape pouzivam minimapu, cc pod 0, rax 9, factory 8, starporty 7
4)Expanze - neboj se do ní jít dříve, hned jak jí postavíš, hoď upgrad na CC a pošli k ní nějaké SCV, saturaci potřebuješ co nejrychleji
myslim nemohla byt driv, ale mohla byt rychleji lip saturovana
5)Turret - děláš jich zbytečně moc, s polovinou by sis v pohodě vystačil.
nesouhlasim, sice nejel banshee, ale sklony k masivnim dropum tam byly, sanitky je treba potirat, jsem presvedceny, ze tady bylo turretek tak akorat
6) Musíš scoutovat, to je prostě základ celého SC2.
nc

Pokud chceš někdy zatrénovat skica.749, po večerech hrávám často, není problém skočit na TS a dávat rady přímo během hry.
diky

Univerzální rada na konec, projeď si weby, nauč BO, countery, koukej na replaye TOP hráčů a v goldu si za chvíli.
replaye TOP hracu jsou v bronzu spis na skodu :) s counterama se to taky nemusi (aspon v me lize) prehanit, sptMisha mel pravdu, prvne se naucit utracet a multitaskovat, na pycoviny bude cas pozdeji
gl hf ;)


Nahoru
Odpovědět s citací  

 Předmět příspěvku: Re: Replaye slabších hráču - poučení?
PříspěvekNapsal: pon 01. lis 2010 12:04:44 
Offline
Uživatelský avatar
 Profil

Registrován: čtv 14. říj 2010 17:02:54
Příspěvky: 153
Jeremiasz píše:
baze mela adekvatni saturaci, expa sice ne, ale koncil jsem cca se 1000 mineralu, myslim ze to stacilo
replaye TOP hracu jsou v bronzu spis na skodu :) s counterama se to taky nemusi (aspon v me lize) prehanit.


Nejsem si jistej, zda chápu význam těch vět správně, ale mám pocit, jako by jsi říkal v překladu tohle "nepotřebuju hrát jako diamant, já chci porazit jen silver"

Učením se z low replayů od slabších hráčů se naučíš 50% věcí špatně, když se budeš učit od silver/goldu, možná silver dáš, co pak? Dáš silver budeš chtít dát gold, budeš se znova vše přeučovat aby jsi se 20% špatných věcí odnaučil? a pak zas na platinu a znova na diamant, není lepší se to prostě rovnou učit pořádně naplno, tak jak se to má hrát, než dělat vše jen trochu a napůl?

"s counterama se to taky nemusi prehanet" "koncil jsem cca se 1000 mineralu, myslim ze to stacilo" Pokud chceš zůstat v bronzu nebo max silver, tak okey, ale pak nepotřebuješ znát rady lepších hráčů, prostě si hraj a časem tam dojdeš sám ať budeš hrát jakkoli. Pokud chceš se ale zlepšovat a hrát co nejlépe, tak neexistuje žádný "není třeba" "stačilo", stačilo na jednoho low hráče, odborně "LAMU" :) , ale na druhého to už stačit nebude a na lepší hráče už vůbec ne, jenže ty lepší prostě nedáš protože se neučíš hrát pořádně naplno. Máš to asi stejný jak v atletice u sprintů, pokud sprinter nebude při tréninku běhat naplno, nezjistí, zda se zlepšuje a trénink je tím pádem úplně k ..... ;)

_________________
Obrázek


Nahoru
Odpovědět s citací  

 Předmět příspěvku: Re: Replaye slabších hráču - poučení?
PříspěvekNapsal: pon 01. lis 2010 12:55:46 
Offline
 Profil

Registrován: pon 06. zář 2010 17:17:08
Příspěvky: 320
Jeremiasz :
Právě naopak, nejdřív se nauč dělat SCV a countery a takové základy až potom se uč zlepšovat multitasking.
Na Cloak banshee postav turrety kde tě 3 vyjdou na tolik co jeden scan a pokud jsi opravdu měl 200 tak to bylo dost zbytečný (max si schovávej 50).
K potírání dropů můžeš použít sensor towery (2 stačí bohatě). Uvidíš že přilétají a počleš pár vikingů jim naproti nebo dáš na okraj cliffu mariňáky.. On si to příště rozmyslí, když ztratí třeba 2 plné medivaky ještě než přistane.

_________________
Obrázek

Weezing.856


Nahoru
Odpovědět s citací  

 Předmět příspěvku: Re: Replaye slabších hráču - poučení?
PříspěvekNapsal: pon 01. lis 2010 17:01:11 
Offline
Uživatelský avatar
 Zobrazit autorovy stránky  Profil

Registrován: ned 03. říj 2010 11:43:26
Příspěvky: 427
Jeremiasz píše:
jedna myslim celkem elegantni hra proti silver (pry even match, ale kdyz je silver, mel byt aspon slightly favoured, ne? takhle se z bronzu nevyhrabu :lol: )


1.) To jestli je souper favoured nebo ne se rozhodne neridi podle ligy, ale podle jakehosi skryteho MMR. Takze pokud budes mit par vyher v rade bude ti to davat silnejsi soupere jako even match.

2.) Zajimalo by me jak si planoval hru vyhrat?? Mel si nejaky plan? Otazkou je jestli ti ve hre jde o to porazit soupere a nebo hrat co nejlepe, coz neni to same. Kdyz by si hral podobne proti souperi ktery umi trosku hrat proti turtlu, coz muze byt klidne silver. Tak ti postavi 4 expanze par tanku a turetu pred vchod a muzes se jit kouzat, protoze ti pak nad armadu prileti treba s 20BC ;). Mas sice uz lepsi tezbu a makro obecne, ale ted je to s tvoji strany spis Simcity nez SC, to ze mas soupere skoro neresis, coz by si mel (at uz se to tyka scoutovani, nebo spis nejake akce vuci nemu). Tim chci rict...soucasti hry je samozrejme makro (tezit na max a utracet suroviny), ale neni to jedina soucast, dalsi soucasti je map-control, ktery ty mas na nule. Map-conrolu je ten faktor ktery vyhrava nebo prohrava hru, je ovlivnen tremi vecmi 1. makrem 2. strategii/taktikou 3.mikrem, neboli cim budes bojovat, kde a kdy budes bojovat a jak budes bojovat. Ty si zatim vice mene vyresil, nebo resis prvni otazku, ale do hry je potreba zapojit vice mene vsechny tri veci. Tva hra je tak silna jako neslabsi z tehle tri veci. Pokud mas super velikou armadu a ovladas perfektne mikro, tak porad pokud nezautocis a nebo zautocis na spatnem miste, tak proste prohrajes. To same pokud mas super mikro, a zautocis v pravy cas, ale pokulhava ti makro, tak proste nebudes mit dost jednotek na vitezstvi. A do tretice super makro, super strategie a zadne mikro (to je asi nejbeznejsi ve "vyssich" ligach), tak te souper v bitve prejede i s mensi armadou.

3.) Otazka turetu: mas nesmyslne turretu. Kdyby si mito tech 7 turetu postavil 1 do kazdych mineralu a 1-2vikingy. Je to sice cenove podobne, ale je to mobilni, takze kdyz budes dal expandovat, tak vikingy proste posunes, nebo az pujdes do utoku muzes je pouzit tam. Pokud se rozhodne jit banshee tak proste postavis jednoho ravena a turety uz nepotrebujes, protoze mas raven+viking (neco jineho by to bylo v TvZ proti mutas).

Pokud se vratim jeste nahoru, tak muzu jen ukazat nedostatky ve trech oblastech:
Makro: Zacatek je vcelku ok, delas dost SCV, coz se prehoupne do mid game a zacnes delat chyby. Postavic moc budov (schvalne se podivej na druhou factory co si postavil a zkus si ji oduvodnit jak jsem psal minule !!SPOILER!! dostavena v 10:10 a do konce hry si z obou factorek vyprodukoval 2x tank, 2x helion za 10 minut to by jedna fatorka zvladla bez problemu), ktere nemuzes uzivit a prestanes delat SCV.

Zkusi si schvalne sam oduvonit nasledujici (jen par nejmarkantnejsich pripadu):
1:35 - SCV, jde scoutovat main
2:24 - Supply Depot
8:50 - Starport
9:10 - Zminovana factory

Strategie/taktika: Kdyz pominu tvoji pasivitu o ktere jsem uz psal, tak bych se jen rad lehce zminil o dropu co si udelal v 13:50. Skoncil na ztraty 8:18 a na suroviny 600:1400. Nebudu to blize rozebirat spis doporucim Day9 daily #201

Mikro: Neni...ale to neni zas tak strasne, protoze do golden ligy ho malokdo ovlada. Jen doporucuju se zamyslet nad tim, a podivat se na replay co presne delas v bitve? Vim ze se mi stavalo, ze jsem na bitvu jen koukal a drzel palce nasim (treba to bylo jen kratce, ale bylo). Kdyz vezmu tvuj drop (1helion 13marinaku 2marauderi), tak od chvile kdy se zeme dotknula prvni jednotka (13:54) do 14:08, kdy ti zbyva uz asi jen tretina dropu si kliknul 6-7x. Nutno podotknout kdyz se podivam na tu armadu, tak vidim ze za tuhle dobu si 5 marinaku a 1 marauder ani nevystrelilo (vic nez tretina armady), protoze spatne stali, kdyby cela armada udelala jeden krok dopredu tak se dps zvedne o tech cca 33%. A pak bych doporucil se v replayi podivat na prvni bitvu v cca 5:40 a zapnout si u toho tabulku s APM, je tam krasne videt kolik toho oba delate v bitve. Tvuj souper tam ma chvili 0, coz znamena, ze fandi tak jak jsem rikal. Jen pro predstavu 12APM znamena akce kazdych 5 sec ;). Tim ted nechci nejak vyzvdvihovat APM, jen to je pro me mikrovaci faktor, pokud se pohybuje v nizkych hodnotach. Tezko se pak srovnava, kdyz ma nekdo 250 vs. 450 kdo ma lepsi mikro, tam jde potom i o efektivitu povelu.

_________________
Obrázek


Nahoru
Odpovědět s citací  

 Předmět příspěvku: Re: Replaye slabších hráču - poučení?
PříspěvekNapsal: pon 01. lis 2010 17:21:42 
Offline
Uživatelský avatar
 Zobrazit autorovy stránky  Profil

Registrován: ned 03. říj 2010 11:43:26
Příspěvky: 427
Balty píše:
Jeremiasz píše:
baze mela adekvatni saturaci, expa sice ne, ale koncil jsem cca se 1000 mineralu, myslim ze to stacilo
replaye TOP hracu jsou v bronzu spis na skodu :) s counterama se to taky nemusi (aspon v me lize) prehanit.


Nejsem si jistej, zda chápu význam těch vět správně, ale mám pocit, jako by jsi říkal v překladu tohle "nepotřebuju hrát jako diamant, já chci porazit jen silver"

Učením se z low replayů od slabších hráčů se naučíš 50% věcí špatně, když se budeš učit od silver/goldu, možná silver dáš, co pak? Dáš silver budeš chtít dát gold, budeš se znova vše přeučovat aby jsi se 20% špatných věcí odnaučil? a pak zas na platinu a znova na diamant, není lepší se to prostě rovnou učit pořádně naplno, tak jak se to má hrát, než dělat vše jen trochu a napůl?

"s counterama se to taky nemusi prehanet" "koncil jsem cca se 1000 mineralu, myslim ze to stacilo" Pokud chceš zůstat v bronzu nebo max silver, tak okey, ale pak nepotřebuješ znát rady lepších hráčů, prostě si hraj a časem tam dojdeš sám ať budeš hrát jakkoli. Pokud chceš se ale zlepšovat a hrát co nejlépe, tak neexistuje žádný "není třeba" "stačilo", stačilo na jednoho low hráče, odborně "LAMU" :) , ale na druhého to už stačit nebude a na lepší hráče už vůbec ne, jenže ty lepší prostě nedáš protože se neučíš hrát pořádně naplno. Máš to asi stejný jak v atletice u sprintů, pokud sprinter nebude při tréninku běhat naplno, nezjistí, zda se zlepšuje a trénink je tím pádem úplně k ..... ;)


Weezing píše:
Jeremiasz :
Právě naopak, nejdřív se nauč dělat SCV a countery a takové základy až potom se uč zlepšovat multitasking.
Na Cloak banshee postav turrety kde tě 3 vyjdou na tolik co jeden scan a pokud jsi opravdu měl 200 tak to bylo dost zbytečný (max si schovávej 50).
K potírání dropů můžeš použít sensor towery (2 stačí bohatě). Uvidíš že přilétají a počleš pár vikingů jim naproti nebo dáš na okraj cliffu mariňáky.. On si to příště rozmyslí, když ztratí třeba 2 plné medivaky ještě než přistane.


Omlouvam se za double topic, ale na tohle jeste zareaguji. Ja jsem to tu nekde nedavno psal. MYslim ze to bylo mysleno jinak. V nizsi lize by se mel clovek naucit zaklady, coz nejsou countery, ale makro a obecne delat spravna rozhodnuti. Naucit se nejaky BO ten zvladnout "k dokonalosti", dokazat neustale delat SCV, efektivne postavit budovy aby zadna nestala zbytecne ladem. Pokud tohle hrac v nizsi lize zvladne, tak nepotrebuje znat countery protoze vyhraje treba jen s marinakama (saozrejme obrazne). Kdyz nabehne 40 marinaku na dva tanky tak tanky proste padnou. Countery ma cenu resit ve chvili kdy souper ma tenhle zaklad zvladnuty take, coz se nestane tak cca do golden league. Pokud dobre makrujici hrac bude stavet za terrana jen MM, za tosse jen zealot/stalker, a za zerga ligy/roache nebo lingy mutalisky tak vzdycky spatne makrujiciho hrace porazi a je jedno kolik counter jednotek si souper vymysli (samozrejme zase to nemyslim uplne doslova...pokud souper pojede cloak tak je detektor samozrejmosti a podobne).

A co se tyka sledovani TOP hracu, tak tam je problem ten, ze lide sleduji jejich replaye spatnym zpusobem. Je to podobne jako kdyz ja se pokusim napodobit kousky ze Slam dunk z NBA, ale nemam na to vyskok a tudiz se sice pokocham, ale to je tak vsechno a nenaucim se nic. Pokud ma horsi hrac snahu napodobit TOP hrace a nema zaklady, tak je to opravdu spis na skodu. Protoze najednou zacne delat multidropy jako Qxc, ktere ale nebude stihat ovladat, nebo zacne expandovat like crazy jako IdrA, ale nebude se zvladat branit, nebo bude delat nejaky naproto stupidne/genialni build jako TLO a skonci nez vyskoci prvni jednotka. Replay TOP hracu je opravdu spis jako sledovani prvni ligy v televizi, druholigovy hrac si z neho neco odnese (treba klicku, kterou si muze vyzkouset na treninku a muze ji pouzi v zapase), ale pro amatera je to "jen" pekne pokoukani, ktere na placku za domem nenapodobi ani kdyby se po...

_________________
Obrázek


Nahoru
Odpovědět s citací  

 Předmět příspěvku: Re: Replaye slabších hráču - poučení?
PříspěvekNapsal: pon 01. lis 2010 19:51:11 
Offline
Uživatelský avatar
 Profil

Registrován: čtv 14. říj 2010 17:02:54
Příspěvky: 153
Nemůžu s tebou stoky úplně souhlasit. Sám patřím nebo jsem patřil, nevím jak se mám teď hodnotit, mezi úplné amatéry, začátečníky, SC2 teď hraju 2 týdny a kousek. Vyzkoušel jsem dost různých postupů "učení se" hraní sc2. Tady je seřadím podle effektivnosti co mi dalo nejvíce.

1) Hraní proti silnějším hráčům + následný společný rozbor hry a strategií. (thx skica and satik + all observers :) )
2) Sledování profi replayů + poslouchání rozboru komentátora (day9/husky/hd sc atd, bohužel je to dost náročné na angličtinu).
3) Rady zkušenějších hráčů zde na fóru.
4) Hraní custome games proti diamantům.
5) Hraní leaderu/ligy (zde se člověk v podstatě nic nenaučí, zde jen trénuje co zná nebo co mu kdo kde poradil)
6) Sledování low replayů.

Čili low replaye pro mě osobně znamenali nejmíň vlastně většinou jsem z nich pochytil spíše špatné věci než ty dobré, hlavně v začátcích. Něco jiného je to teď, když koukám na replaye hráčů z nižších lig a sám dělám jejich rozbor, jelikož jsem viděl hodně high replayů, tak vím jak má hra vypadat, ikdyž sám zatím nedokážu hrát perfektně, ale díky právě porovnání high a low hraní se sám z jejich chyb učím, jelikož už vím co je chyba a co ne, čili hráč z bronzu, který ještě pořádně neví co je správnej postup a co špatnej, tak z low replayů pochytí dost chyb, protože to v té dané hře třeba náhodou/zázrakem a nebo jen díky ještě větší chybě soupeře výjde, ale jedná se o špatně zahranou strategii. Z replayů by se měl hráč snažit pochytit myšlení, strategie, vynalézavost, triky a řešení pro různé situace (což ukazují nejlépe profi hráči), vše ostatní (kolik dělníků dělat, kdy co stavět atd) se člověk dozví v pohodě zde na fóru nebo na internetu.

_________________
Obrázek


Nahoru
Odpovědět s citací  

 Předmět příspěvku: Re: Replaye slabších hráču - poučení?
PříspěvekNapsal: pon 01. lis 2010 22:33:06 
Offline
 Profil

Registrován: pon 06. zář 2010 17:17:08
Příspěvky: 320
Naopak podle mě countery jsou základ a naučíš se je rychleji než dobře makrovat.

_________________
Obrázek

Weezing.856


Nahoru
Odpovědět s citací  

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 417 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 42  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina



Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits     
Updated By phpBBservice.nl  
Český překlad – phpBB.cz