StarCraftCZ.com


Fórum o pokračování slavné RTS.
Právě je pát 29. bře 2024 9:05:50

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina





Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 141 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 6.Učíme se hrát Zergy - kapitola šestá - Základy naposled!!!
PříspěvekNapsal: čtv 21. dub 2011 9:24:32 
Offline
Uživatelský avatar
 ICQ  Profil

Registrován: ned 29. srp 2010 20:36:09
Příspěvky: 456
Bydliště: Opava
Ahoj

Tento text vzniká jako přímá reakce na moje dosavadní coachování, při kterém jsem si uvědomil několik faktů o low level hráčích.
Zatímco jsem se ve svých předešlých textech věnoval rozboru jednotek, strategíí a triků, s pocitem že pomáhám začátečníkům, nebo low skill hráčům, až při současné tvrdé srážce s realitou :) jsem zjistil, že mnozí mají stále problémy s úplně jinými – základními a přesto stěžejními – záležitostmi.

Ačkoliv jsem tedy chtěl další díl věnovat Zergskému macru, rozhodl jsem se – tentokrát už naposledy – věnovat tuto část úplným základům hry!
Pokud tedy nemáte problémy s ovládáním a základními mechanismy atd atd... Nemusíte následující řádky číst :)

1.Poznatek – Control groups

Začněme hned zprudka :) a narovinu. Pokud chcete efektivně ovládat Starcraft 2 ( za jakoukoliv rasu !!! ), musíte se naučit používat control groups.
Základem je udělat si systém a držet se ho. Zkrátka si nemůžete dovolit házet si jednotky a budovy do skupin jak se Vám zrovna zachce, protože ovládání má být intuitivní záležitost!
Ve chvíli, kdy musíte přemýšlet co, kde máte ztrácite cenné vteřiny controlu v boji, které Vás můžou stát armádu... a následně i hru!
Já osobně mám melee jednotky na 1, ranged na 2, létající na 3, všechny hatchery na 4, všechny queeny na ; a potom queeny po jedné od 5 výš.
Tento systém vyhovuje mně. Neříkám, že je to nějáký svatý grál a ideál, kterým se musíte řídit, jen je to můj systém, který znám a mám ho zažitý.

Další věc, která se týká control groups a na kterou byste neměli zapomínat, je přidávání nových jednotek/budov do už existujících skupin. Věřte mi, že situace kdy kliknete 1a , 2a na útočící army a rozběhne se Vám polovina vaších jednotek, zatímco neoznačený zbytek kempí někde u hatchery, je to poslední co byste chtěl ( a opět Vás to může stát hru ).
To samé se týká již zmíněných budov. Na co Vám je 10 hatchery, když máte označených 5 a u zbytku se Vám, bez vašeho vědomí hromadí larvy, z kterých nic nestavíte?
Proto si přidávání naprosto zautomatizujte – jakmile stavíte expu, rovnou si ji označte a dejte do skupiny. Jakmile se Vám dostaví 20 roachů, klik a šup s nima k těm dalším 20 co máte na čísle 2!
Když se toto naučíte, zjistíte že Vás to nestojí žádné APM navíc, naopak Vám to ještě v klikání uleví, protože nebudete muset panicky klikat po mapě –a zjišťovat kde co máte!

2.Poznatek – Rally pointy

Další – low level hráči - opomíjená a přitom tak, důležitá věc. Když si vemu brutalitu rozklikávání v BW a srovnám to s autominingem, double rally pointama ( zvlášť na jednotky a workery ) a viditelnými „čárami“, které ukazují kde co pujde... nechápu, že někdo neinvestuje ty - asi 3 sekundy – a nevěnuje rally pointům pozornost!

Takže, stejně jako v případě Control group, je toto věc která by měla být absolutně automatizovaná! Jakmile postavíte novou hatchery ( kterou si samozřejmě uložíte do patřičné control groupy ), rozklikněte si její rally pointy tak, aby jste se o ně už nemuseli starat ( to se týká hlavně rally na minerály ). Nestane se Vám potom, že uprostřed bitvy zjistíte, že Vám u vaší expy stojí 5 dronů a neví co dělat!

Další věc, kterou je třeba si uvědomit je fakt, že s rally pointama se vyplatí během hry manipulovat v závislosti na situaci! Jak jistě víte, Zergské jednotky fungují až ve větším množství, proto – v případě pushe, cannon rushe, bunker rushe, etc etc ( prostě v situaci, kdy jste pod tlakem na vlastním území ) - musíte změnit rally pointy, nejlépe někam dozadu, z dosahu útoku a namasovat větší množství jednotek! Opravdu se nevyplatí kvůli špatnému rally pointu přicházet o jednotky, aniž by udělaly nějákou damage.

Nezapomínejte, že i Rally pointy jdou „naklikávat“ s Shiftem. Toho můžete mohutně využít při scoutování ( vemte si vajíčko, z kterého bude scoutovací drone a rovnou mu s Shiftem naklikejte trasu kudy pujde – tj. Všechny další báze, kde může být protivník. Dál se už o něj nemusíte starat – opět úleva na APM )

3.Poznatek – Move/Attack move/Hold/Stop

Další úplně základní – ale přesto velmi podceňovaná záležitost. Spousta lidí si klikne pravým tlačítkem na minimapu a vzápětí se diví, že jim jejich armáda chcípla v konfrontaci se soupeřovou během sekundy, aniž by udělala jakoukoliv škodu :(
Zapište si za uši, že jediný případ kdy je přípustné poslat jednotky přes move ( right click ) je v případě scoutujícího drona/linga – protože u těch je proběh přes soupeřovu armádu žádoucí!
Jinak vždy!!!!!! posílejte svou armádu přes Attack move ( tlačítko A a klik :) )

Další věc je Hold/Stop ( překvapivě tlačítka H a S ). S tím jdou dělat psí kusy. Nejen, že hold je stěžejní pro Magic Box Mutalisků vs Thoři. Hold totiž využíjete i při blokování rampy ( stačí 2 queeny/3 roache s holdem a neprojde nic ). Stop využijete při útoku na mineral line proti utíkajícím workerům, protože přes Stopnuté jednotky ( které ale útočí ) neprojdou!

4.Poznatek – Minimap/Mapcontrol

Jako zerg máte absolutní možnost map controlu! To je třeba si uvědomit. Díky creep tumorům, overlordům a skupince speedlingů byste měli mít vždy přehled co se kde děje. Samozřejmě herní plán je velký a vy máte jen omezenou vizi – výřez svého monitoru... a to je chvíle, kdy přichází na řada minimapa! Spousta lidí tak něják ví, že minimapa se ve hře nachází a tím taky jejich pozornost k této featurce končí.
Za sebe mohu říct, že minimapě věnuju minimálně 1/3 času, kdy jsem ve hře! Oči by Vám ideálně měly k mapě sklouznout jednou za 5-10 sekund.
Na co je Vám, že držíte xelnaga tower, když si stejně nevšimnete jednotek, které ve vaší vizi prochází?
Na co jsou Vám overlordi na klíčových spotech, když si nevšimnete soupeřovi expy/proxy/jednotek??
Věnujte proto minimapě pozornost, aby Váš map control vůbec k něčemu byl!

5.Poznatek – Larvae Inject/Supply block/Neutrácení peněz

Tyhle tři věci – ač se to nemusí zdát - jdou ruku v ruce. Tu situaci znáte všichni : Saturujete si báze ( lépe nebo hůře :) ) máte svoje tech budovy a najednou BAW! Máte 2000 minerálů, 1000 plynu a jste v supply bloku. Postavíte Ovíky těšíte se na jednotky a BAW2!!!!! nemáte larvy na jednotky. Injectujete larvy, počkáte si, postavíte jednotky a mezitím máte zase 2000 minerálu...
A tak to jde pořád dokola.

Pamatujte si :
-Pokud máte víc jak 500 minerálů ( a na nic nešetříte ), je to špatně! Pokud nevíte co s pěnezma – postavte hatchery... nebo třeba rovnou 2! Postavte třeba 6 overlordů najednou! Postavte 2 evolution chambery!
Prostě UTRÁCEJTE!!!!!!!
-Vždycky když stavíte jednotky/drony, postavte v té stejné várce třeba 1-3 overlordy ( podle situace )... tím se vyhnete masívním supply blokům!
-Pokaždé, když nakliknete larvy z vaších Hatchek a vidíte, že jich máte moc – je to indikace toho, že je načase injectovat další larvy!
-Snažte se za každou cenu vyhnout masivnímu a častému supply blocku – To vás vzhledem k nemožnosti stavět najednou Workery i Jednotky častokrát zabije!!!! Vy – jakožto zerg – potřebujete NEUSTÁLE dronovat a armádu stavíte až, když ji potřebujete – proto se nesmí stát, že na Vás jde ultimátní push/útok – vy máte 2000 minerálů, ale nemáte larvy a jste supply blocked! To jsou ty chvíle, kdy je Vám celé Vaše macro a ekonomika nahovno, protože jste právě umřeli!

Doufám, že jsem Vám v tomto díle pomohl lépe pochopit stěžejní základy Zergů a pomohl jsem Vám tím být zase o něco lepšími hráči.
Jako vždy jsem otevřen konstruktivní kritice high level hráčů
A jako vždy jsem otevřen jakýmkoliv dotazům

Mír a lásku vy bando hipíků!

_________________
http://eu.battle.net/sc2/en/profile/1237219/1/MaHi/
http://us.battle.net/sc2/en/profile/2976685/1/DarkHorse/

** UČÍME SE HRÁT ZERGY **
kapitola třetí - poznej nepřítele! ZvT
kapitola čtvrtá - ZvP
kapitola pátá - ZvZ


Nahoru
Odpovědět s citací  

 Předmět příspěvku: Re: 6.Učíme se hrát Zergy - kapitola šestá - Základy naposle
PříspěvekNapsal: čtv 21. dub 2011 9:33:22 
Offline
 Profil

Registrován: úte 27. dub 2010 7:04:40
Příspěvky: 1097
Tenhle článek je přesně potřeba. Jak sám píšeš - drtivá většina lidí v low lize má největší problém přesně s těmihle nejzákladnějšími věcmi a vůbec ne taktikami, countery...

Dovolím si ještě hodit odkaz na svůj starší článek na blogu, se kterým se tenhle tvůj dobře doplňuje - http://pralev-sc2.blog.cz/1012/skrabeme-se-z-bronzu-ovladani.

_________________
Obrázek

Vlastní blog o SC2 - http://pralev-sc2.blog.cz/


Nahoru
Odpovědět s citací  

 Předmět příspěvku: Re: 6.Učíme se hrát Zergy - kapitola šestá - Základy naposle
PříspěvekNapsal: čtv 21. dub 2011 9:55:13 
Offline
Uživatelský avatar
 ICQ  Profil

Registrován: čtv 29. črc 2010 14:37:25
Příspěvky: 194
Bydliště: Kladno
Díky, tohle jsem si potřeboval zase přečíst :)

Jsem tento týden po dlouhé době zapnul hru a zjistil, že většina lidí je o úroveň výše a já jsem stále mega LAMA :D

_________________
Obrázek


Nahoru
Odpovědět s citací  

 Předmět příspěvku: Re: 6.Učíme se hrát Zergy - kapitola šestá - Základy naposle
PříspěvekNapsal: čtv 21. dub 2011 10:19:43 
Offline
 Profil

Registrován: pát 24. zář 2010 18:49:42
Příspěvky: 1020
Já osobně mám když hraju za zerga největší problémy právě s 5.Poznatek – Larvae Inject/Supply block/Neutrácení peněz. S tím mám vážně problémy a jsem schopen díky tomu prohrát i s hráčem třeba s goldu což mě štve, bohužel třeba narozdíl od mých oblíbených protossů jsou na tom zergové v tomhle úplně jinak a tak to chce hodně masivní trénink. Co se týče toho poznatku s minimapkou, 5 - 10 sekund je podle mě trochu moc, já minimapku sleduji nonstop, zvládám hrát a při tom stále sledovat minimapu, prostě ihned po objevení červené tečky zareagovat.

_________________
Obrázek


Nahoru
Odpovědět s citací  

 Předmět příspěvku: Re: 6.Učíme se hrát Zergy - kapitola šestá - Základy naposle
PříspěvekNapsal: čtv 21. dub 2011 10:50:53 
Offline
Uživatelský avatar
 ICQ  Profil

Registrován: úte 09. lis 2010 11:13:56
Příspěvky: 566
Bydliště: Mar Sara
No, kdybych měl problém s mechnikou hry tak tenhle článek má dobrý tipy to jo.

Přidám, že naopak při útoku je, ne vždy, vhodné mít rally point na frontu, respektive na nějakou jednotku z hlavní grupy.

_________________
offering gosu coaching only 40€/hr
Obrázek


Nahoru
Odpovědět s citací  

 Předmět příspěvku: Re: 6.Učíme se hrát Zergy - kapitola šestá - Základy naposle
PříspěvekNapsal: čtv 21. dub 2011 10:58:15 
Offline
Uživatelský avatar
 Zobrazit autorovy stránky  Profil

Registrován: úte 27. črc 2010 10:52:05
Příspěvky: 821
Zvladnutie veci popisanych v tomto clanku staci s prehladom na silver, mozno aj na postup do goldu.
Az tam bude potrebne uvazovat o taktikach ;)

_________________
Proud member of the clan Inaequalis [INAE]
* SC2: GoodWill#320
* D3: GoodWill#2306
* LoL: GoodWill SK


Nahoru
Odpovědět s citací  

 Předmět příspěvku: Re: 6.Učíme se hrát Zergy - kapitola šestá - Základy naposle
PříspěvekNapsal: čtv 21. dub 2011 15:14:42 
Offline
Uživatelský avatar
 Profil

Registrován: stř 06. říj 2010 11:01:41
Příspěvky: 170
Super , takové články jako začínající Zerg potřebuju :) chystáč ještě další díly ?

_________________
VoiD.828

VoiDsc2cast - stream s komentářem. streamuju Ladder , Custom games , showmatche , clan wars. Se spolukomentátorem Eirilem! :)
a k tomu vám budu hrát to nejlepší z DnB co si umíte představit :) - http://www.justin.tv/voidsc2cast


Nahoru
Odpovědět s citací  

 Předmět příspěvku: Re: 6.Učíme se hrát Zergy - kapitola šestá - Základy naposle
PříspěvekNapsal: čtv 21. dub 2011 15:49:55 
Offline
Uživatelský avatar
 Profil

Registrován: sob 09. dub 2011 18:27:20
Příspěvky: 47
Spicak píše:
Super , takové články jako začínající Zerg potřebuju :) chystáč ještě další díly ?

Myslim, že maš na (alespoň) na par tydnu vystarane :-D

_________________
Obrázek
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Můj stream na Justin.tv v rozlišení 1680x1050!
Dobrá hudba, žádný metal :-D !

Chcete být automaticky informováni když budu streamovat? Přidejte si mě na Facebooku!


Nahoru
Odpovědět s citací  

 Předmět příspěvku: Re: 6.Učíme se hrát Zergy - kapitola šestá - Základy naposle
PříspěvekNapsal: čtv 21. dub 2011 15:53:48 
Offline
 Profil

Registrován: ned 16. kvě 2010 22:05:13
Příspěvky: 1025
elkar píše:
No, kdybych měl problém s mechnikou hry tak tenhle článek má dobrý tipy to jo.

Přidám, že naopak při útoku je, ne vždy, vhodné mít rally point na frontu, respektive na nějakou jednotku z hlavní grupy.


a az umre tak se divis proc mas vsechnu armadu u hatcherek a proc si kvuli tomu i prohral hru...

hraci s 300 apm zvladaji r. point porad posouvat zaroven i s armadou atd.. s tvym 639 apm by to imho nemel byt vuuubec problem ;)

_________________
Obrázek

a uz sem lama jak svina :D :-*


Nahoru
Odpovědět s citací  

 Předmět příspěvku: Re: 6.Učíme se hrát Zergy - kapitola šestá - Základy naposle
PříspěvekNapsal: čtv 21. dub 2011 16:44:33 
Offline
 Profil

Registrován: čtv 13. kvě 2010 15:58:19
Příspěvky: 42
Mahi kedy ideme trénovať musím sa vyškrabať s diamondu.

_________________
Obrázek


Nahoru
Odpovědět s citací  

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 141 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina



Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits     
Updated By phpBBservice.nl  
Český překlad – phpBB.cz